Położenie Dziwnowa

Mapa topograficzna Wyspy Wolin z zaznaczonym Dziwnowem

Dziwnów leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu ka­mień­skiego. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim, przy ujściu cieśniny Dziwny do morza. Od południa miasto leży nad Za­le­wem Ka­mie­ńskim i Zatoką Wrzosowską, które są częścią Dziwny. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim. Południowo-zachodnia część miasta leży na Wyspie Wolin, natomiast północno-wschodnia na części Mierzei Dziwny.

DZIWNÓW W OBIEKTYWIE 360°
GMINA DZIWNÓW – REPORTAŻ

Atrakcje turystyczne

Plaża w Dziwnowie

W Dziwnowie nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko obejmujące całą dostępną plażę.

Most zwodzony nad cieśniną Dziwną

Most zwodzony nad Dziwną, łączący z Wyspą Wolin, na zachodnim skraju miasta, u wjazdu drogą od strony Międzyzdrojów.

Dwa falochrony u wejścia do portu

U wejścia do portu dwa falochrony, jednakowej długości 350 m.

Widokowa promenada nadmorska

Widokowa promenada nadmorska wzdłuż Parku Zdrojowego z okazałym starodrzewem.

Port rybacki oraz marina

Port rybacki przy nabrzeżu Dziwny wraz z zabudowaniami byłej spółdzielni rybackiej Belona. Obok marina na około 20 jachtów.

Pirackie statki

Latem z przystani pasażerskiej dwa pirackie statki zabierają turystów w 2,5 godzinne rejsy po Bałtyku. Natomiast trzeci statek kursuje do Kamienia Pomorskiego i z powrotem.

Aleja Gwiazd Sportu Tablica upamiętniająca nadanie hali sportowej imienia Jana Pawła II

Aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się repliki medali słynnych sportowców i hala sportowa. Festiwal od 2001 r. odbywa się w każde wakacje.

Bieg Cztery mile Jarka

Finałem sportowego festiwalu, tradycyjnie odbywającego się w okolicach 17 sierpnia, jest bieg memoriałowy Cztery mile Jarka — pamięci lekkoatlety Jarosława Marca, byłego reprezentanta Polski w biegu na 400 m. Jarosław Marzec pochodził z Dziwnowa, zginął w tragicznym wypadku samochodowym, 17 sierpnia 1998 r., na drodze pod Ostromicami.

Neptunalia Neptunalia
Neptunalia Neptunalia

Dziwnowskie Dni Morza, które odbywają się na początku lipca stanowią znakomitą zabawę zarówno dla dorosłych oraz naj­młod­szych Gości Dziwnowa. Podczas Neptunaliów można obejrzeć emocjonujący wyścig Smoczych Łodzi. Po zakończeniu rywalizacji na nabrzeże przypływa sam Neptun — władca mórz i oceanów wraz ze swoją świtą. Burmistrz Dziwnowa witając Neptuna, przekazuje mu symbolicznym kluczem władzę w mieście na czas trwania dziwnowskich Dni Morza. Następnie odbywa się chrzest morski.
Dzielni Neofici chcąc stać się marynarzami muszą przetrwać wiele prób, które przygotował im władca wód. Dni Morza odbywają się przy znakomitych szantach oraz marynarskich przy­śpie­wkach.
Uwiecznieniem pełnego emocji i zabawy dnia jest niezapomniany pokaz sztucznych ogni.

Festyn Rybaka Festyn Rybaka
Festyn Rybaka Festyn Rybaka

Dziwnów od początku swojego istnienia był związany z rybołówstwem, dlatego organizowany jest w lipcu Festyn Rybaka, którego zadaniem jest możliwość zapoznania się z bogatymi dziwnowskimi tradycjami rybołówstwa i rybactwa.
Podczas imprezy można posłuchać przy ognisku śpiewanych szant, podziwiać przygotowane potrawy rybne oraz każdy może skosztować kulinarnych specjałów.
Organizowana jest również wystawa fotograficzna, na której można obejrzeć kutry rybackie, techniki połowu i wiele innych ciekawych rzeczy związanych z zawodem rybaka.

Festyn Komandosa Festyn Komandosa - wystawa broni
Maraton Twardziela Maraton Twardziela

Festyn Komandosa umożliwia zapoznanie się z wojskowymi technikami operacyjnymi, asortymentem broni wojskowej oraz przedstawienie pokazów przez historyczne i współczesne grupy rekonstrukcyjnych.
Na największych fanów militariów czekają komandosi z 1. Pułku Specjalnego z Lublińca. Komandosi z jednostki w Lublińcu zabierają ze sobą broń i ekwipunek. Żołnierze chętnie opowiadają o swoim wyposażeniu, podają parametry i wyliczają kilogramy bagażu jaki podczas operacji noszą na plecach. Można również postrzelać z paintballa lub spróbować swoich sił na przyrządach sprawnościowych.
Równolegle z Festynem Komandosa odbywa się Maraton Twardziela. Uczestnicy Maratonu Twardziela obowiązkowo startują w umundurowaniu polowym, z ekwipunkiem i bronią. Ich zadaniem jest pokonanie dwóch pętli Dziwnów – Międzywodzie (łączny dystans wynosi około 42 km). Na każdej pętli czekają dodatkowo dwa dwu kilometrowe odcinki specjalne. Są to między innymi: przechodzenie na wiszącym stalowym moście, pokonywanie bagien, pływanie na pontonie czy strzelanie z łuku i wiatrówki.

Dzień Grecki Dzień Grecki
Dzień Grecki Dzień Grecki

Dzień Grecki obchodzony jest dla upamiętnienia oraz przypomnienia minionych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w Dziwnowie. W 1949 r. Wojsko Polskie utworzyło tajny szpital polowy o numerze 250. Był to wówczas pierwszy tak duży szpital chirurgii wojennej i rehabilitacji na terenie Polski.
W lipcu 1949 r. do szpitala przybył pierwszy transport rannych Greków — członków komunistycznej Armii Demokratycznej. Ranni komuniści greccy poprzez porty albańskie docierali do Polski. Ich pierwszym przystankiem w naszym kraju był właśnie Dziwnów. Dzięki temu wielu z nich udało się uratować.
Przez szpital w Dziwnowie przeszło kilka tysięcy Greków. Rekonwalescenci osiedlali się potem w Szczecinie, Gdyni czy na Dolnym Śląsku. W Dziwnowie pozostali ci, których nie udało się uratować. Na terenie dzisiejszej jednostki wojskowej znajduje się niedostępny na co dzień cmentarz z pomnikiem sławiącym bojowników poległych za demokratyczną Grecję.

Przez miasto prowadzą znakowane szlaki turystyczne:

  • E9 — Szlak Nadmorski im dr. Czesława Piskorskiego (Międzyzdroje – Kołobrzeg)
  • R10 — Zielony Szlak Rowerowy Nadmorski (Międzyzdroje – Kołobrzeg)

Architektura

Kościół parafialny pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP

Kościół parafialny pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, współczesny, poświęcony 28 sierpnia 1977 r., w centrum, nad Dziwną, przy ul. Kościelnej. Kościół o kształcie łodzi, nawiązuje do symboliki pierwotnego kościoła i trudu pracy na morzu, zbudowany w miejscu remizy ratownictwa morskiego.

Pomnik z tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy polskich z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii WP poległych w 1945 r.
			w walkach na Mierzei Dziwnowskiej

Pomnik z tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy polskich z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii WP poległych w 1945 r. w walkach na Mierzei Dziwnowskiej. Pomnik odsłonięty w 1963 r. znajduje się na wschodnim skraju miasta, na skwerze, między główną drogą Międzyzdroje – Kołobrzeg (ul. Wybrzeże Kościuszki) a ulicą Kaprala Koniecznego.

Pomnik — kotwica z łańcuchem okrętowym poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu Pomnik — kotwica z łańcuchem okrętowym poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu — tablica pamiątkowa

Pomnik — kotwica z łańcuchem okrętowym i tablicą pamiątkową, poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu. Pomnik odsłonięty w 1981 r., ustawiony na nabrzeżu portowym.

Tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich

Tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich dnia 22 lipca 2003 r.

Pomnik upamiętniający spadochroniarzy 1. Batalionu Szturmowego

Pomnik upamiętniający spadochroniarzy 1. Batalionu Szturmowego, który stacjonował w Dziwnowie w latach 1964 – 1986.

Pomnik poświęcony szpitalowi greckiemu Pomnik poświęcony szpitalowi greckiemu — tablica pamiątkowa

Pomnik poświęcony tajnemu szpitalowi greckiemu, który mieścił się na terenie obecnej jednostki wojskowej w latach 1949 – 1951.